Szukaj

A A A

Jacek Capała ukończył nasze liceum w pamiętnym roku 1980, jako maturzysta fenomenalnej klasy profesora Cezarego Beraka o profilu matematyczno -fizycznym z dodatkowo rozszerzonym programem biologiczno- chemicznym (dla części klasy z ambicjami medycznymi). Rozwinięte w liceum zainteresowania filozofią, rozbudzone przez przyjaciół – absolwentów i rówieśników ze 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej, skłoniły go do studiowania fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Był przekonany, że wiedza o świecie materialnym jest niezbędną podstawą do rozważań metafizycznych. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że w czasie wyboru specjalizacji, profesor Andrzej Hrynkiewicz zainaugurował kierunek poświęcony zastosowaniom fizyki jądrowej w biologii i medycynie i zaproponował Jackowi napisanie pracy magisterskiej w tej dziedzinie. Dzięki temu, Jacek mógł rozszerzyć swoje zainteresowania naukami biologicznymi i ukończyć UJ z dyplomem fizyka medycznego. Po roku pracy w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie, Jacek wyjechał na staż naukowy do Szwecji, gdzie został na stałe, bez zgody polskich urzędów i napisał pracę doktorską z biofizyki na Uniwersytecie w Uppsali, badając nowe metody leczenia glejaka mózgu za pomocą radioizotopów dostarczanych do komórek rakowych. Pod koniec XX wieku ważne było dla kariery naukowej by spędzić jakiś czas w USA. Ucieszyło więc Jacka stypendium jakie dostał by kontynuować rozwój nowych metod leczenia glejaka mózgu na Ohio State University w Columbus, Ohio. Zainteresował się tam zastosowaniem reakcji jądrowych wywołanych przez naświetlanie neutronami komórek rakowych, do których wcześniej dostarczono boron, np. przy pomocy nanotechnologii. Gdy badania kliniczne tej terapii, zwanej BNCT, rozpoczęły się w Brookhaven National Labolatory na Long Island w stanie Nowy Jork, Jacek został zatrudniony by uczestniczyć w nich jako fizyk medyczny. Początek tego stulecia zastał Jacka w Szwecji gdzie, już jako docent Uniwersytetu w Uppsali, pracował nad budową ośrodka terapii, planowaniem i prowadzeniem badań klinicznych BNCT. W końcu jednak sentyment do amerykańskiej “ziemi obiecanej” i oferta pracy w słynnym National Cancer Institute w Bethesdzie koło Waszyngtonu, skłoniły Jacka do ponownej przeprowadzki. Po siedmiu latach prowadzenia laboratorium gdzie powstawały nowe metody diagnozy i leczenia raka piersi, zaoferowano mu obecną pozycję w administracji rządowej, gdzie nadzoruje prowadzenie badań fundowanych przez rząd USA w dziedzinie szeroko pojętej radioonkologii.

DR. JACEK CAPALA | About RRP | RRP

Dr inż. Andrzej Borkowski ukończył w LO1 klasę o profilu matematyczno-informatycznym w roku 2007. W tym samym roku podjął studia na Politechnice Warszawskiej, które ukończył z tytułem magistra inżyniera w 2013 roku. W 2019 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta i prowadzi badania w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Dodatkowo jest trenerem oprogramowania projektowego i autorem kilku podręczników z tego zakresu. Prowadzi też swoją działalność gospodarczą, w ramach której opracowuje projekty, wdraża oprogramowanie lub pomaga przedsiębiorstwom jako ekspert.
 
„Jedynkę” wspominam z sentymentem - pierwsze konkursy matematyczne czy zmagania sportowe pamiętam do dziś. To miejsce, gdzie poznałem wspaniałych nauczycieli i wychowawców - z niektórymi mam kontakt do dziś i organizujemy wycieczki do Warszawy. Wybrane klasy przyjeżdżały do nas na Politechnikę Warszawską, gdzie prezentowałem jakie mamy kierunki na Wydziale i czego uczymy się na studiach. Gdy tylko powrócą "stare" dobre czasy zapraszam ponownie.
 
Paweł Bernaciak to absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach i harcerz 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej.
Po ukończeniu naszej szkoły wyjechał d Gdyni gdzie studiował w Studium Wokalno - Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, które ukończył w 1999) i od tego czasu jest członkiem zespołu a obecnie solistą Teatru Muzycznego.
 
Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za rolę Tonia w „Szalonych Nożyczkach” (2008).
Asystent reżysera w spektaklach: ,,Cud albo Krakowiaki i Górale" (2018) reż. Michał Zadara, „Zły”, reż. W. Kościelniak (2015), „Przygody Sindbada Żeglarza”, reż. J. Kilian (2014), „Chłopi”, reż. W. Kościelniak (2013), „Pchła szachrajka”, reż B. Szyc (2012), „Shrek”, reż. M. Korwin (2011), „Grease”, reż. M. Korwin (2011), „Lalka”, reż. W. Kościelniak (2010), „Spamalot”, reż. M. Korwin (2010), „Skrzypek na dachu”, reż. J. Gruza (2008), „Szalone nożyczki”, reż. M. Korwin (2007), „My fair Lady” (reż. M. Korwin, 2009), „Piękna i Bestia” (reż. M. Korwin, 2008), „Francesco” (reż. W. Kościelniak, 2007), „Klatka wariatek” (reż. M. Korwin, 2003), „Sceny miłosne dla dorosłych” (reż. J. Michalski, 2003), „Śpiewać, śpiewać, śpiewać” (reż. G. Chrapkiewicz, 1999).
Występował też w następujących spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni: „Zły” - Jumbo, reż. W. Kościelniak (2015), „Przygody Sindbada Żeglarza” - Dworzanin, Wódz, reż. J. Kilian (2014), „Shrek” - Kapitan Straży, reż. M. Korwin (2011), „Spamalot” – Rycerz Ni, reż. M. Korwin (2010), „My fair lady” - Służący (reż. M. Korwin, 2009), „Piękna i bestia” - Monsieur D'Arque (reż. M. Korwin, 2008),
„Francesco” - Antonio (reż. W. Kościelniak, 2007), „Footloose – wrzuć luz!” (reż. M. Korwin, 2006), „Kiss me, Kate” (reż. M. Korwin, 2006), „Prospero's world” - Ferdynand Książę von Whistlebach (prapremiera w Salzburgu reż. M. Korwin, 2005), „Przejście przez morze. Kolęda” (reż. M. Korwin, 2005), „Janosik, czyli Na szkle malowane” - Żandarm Gorący (reż. K. Janda, 2004), „Dracula” - Ksiądz (reż. M. Korwin, J. Staniek 2004), „Pinokio” - Kruk, reż. B. Szyc (2003), „Klatka wariatek” - Fedra, Jakob (reż. M. Korwin, 2003), „Sceny miłosne dla dorosłych” - Rysio, Ryszard, Józio (reż. J. Michalski, 2003), „Chicago” - Doktor (reż. M. Korwin, 2002), „Okno Mistrza Świata” - Rękopisarz (reż. J. Buchwald, 2002), „Jesus Christ Superstar” (reż. M. Korwin, 2002), „Atlantis” (reż. M. Korwin, J. Staniek, 2001), „Muzyka Queen” - IV Nieznajomy (reż. R. Skolimowski, 2000), „Chess” - Molokov (reż. M. Korwin, 2000),
„Śpiewać, śpiewać” (reż. G. Chrapkiewicz, 1999), „Scrooge” - Bob Cratchit (reż. M. Korwin, 1998), „Wichrowe wzgórza” (reż. M. Korwin, 1998), „Kubuś Fatalista” (reż. J. Ostaszkiewicz, 1998), „Z życia krawcowych musicalowych” (reż. A. Hanuszkiewicz, 1998), „Evita” (reż. M. Korwin, 1997)
 

Konrad Imiela (1972) - aktor, reżyser, twórca piosenek, scenariuszy teatralnych, muzyk, menedżer kultury - absolwent I LO w Starachowicach (matura 1990), harcerz 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

W 1994 roku ukończył Wydział Aktorski we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 1992-2002 aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, od 2002 roku związany z Teatrem Muzycznym Capitol, od 2006 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tego teatru. W latach 2007-2014 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, role telewizyjne i filmowe (np. Chamis we "W pustyni i w puszczy" reż. Gavin Hood), wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli teatralnych i widowisk. W latach 1992-1994 był jednym z prowadzących popularny program telewizyjny "Truskawkowe Studio". Jest twórcą, reżyserem i prowadzącym internetowy talk-show muzyczny "Nut Ferment". Ma na koncie dwie solowe płyty "Garderoba męska" (2002) i "Wrażliwość na olśnienie w normie" (2017). Jest członkiem Wrocławskiej Rady Kultury i Społecznej Rady przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (regionalna Rada we Wrocławiu). Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis", uhonorowany Dyplomem Mistrzowskim Kapituły im. prof. Aleksandra Bardiniego.

Może być zdjęciem w zbliżeniu przedstawiającym co najmniej jedna osoba i broda

fot. Agata Bartos

 

dr hab. Radosław Kucharczyk - absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest obecnie adiunktem w Zakładzie Dydaktyki Języków Romańskich. Prowadzi zajęcia specjalistyczne z glottodydaktyki oraz praktycznej nauki języka francuskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniem wielojęzyczności w ujęciu dydaktycznym. Rzeczoznawca podręczników do nauki języka francuskiego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Współpracuje z Centralną Komisją Egzaminacyjną jako ekspert egzaminów zewnętrznych z języka francuskiego. Nauczyciel języka francuskiego w XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. N. Żmichowskiej w Warszawie.
 
„Jedynka” to dla mnie bardzo ważne miejsce, w którym – fizycznie – spędziłem cztery lata, a w którym mentalnie wciąż jestem:). To miejsce, gdzie spotkałem fantastycznych ludzi, z którymi przyjaźnię się do dzisiaj (a lepszych przyjaźni niż przyjaźń z czasów licealnych nie ma!). To miejsce, gdzie spotkałem wybitnych Nauczycieli, którzy są dla mnie inspiracją w pracy dydaktycznej oraz w badaniach nad edukacją, które prowadzę. I wreszcie, to miejsce wpisane na stałe w historię mojej rodziny: 45 lat przede mną maturę w murach „Jedynki” zdawała moja Babcia, 20 lat później moja Mama, a 9 lat po mnie mój Brat.
 
Radek Kucharczyk – matura 2000 r.
 
Zdjęcie zrobione w „jedynkowym” ogrodzie przez Danutę Kucharczyk, nauczyciela chemii w I LO w Starachowicach
 
 
 
 Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, książka, drzewo i na świeżym powietrzu
 
 
 
Drogie Młodsze Koleżanki i Młodsi Koledzy,
nazywam się Miłosz Bidziński, jestem absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego i przedstawiam Wam swoją „ciekawą sylwetkę”:
Po maturze poszedłem do Szkoły Filmowej w Łodzi, bo chciałem być reżyserem.
Obecnie pracuję w zawodzie. Mam własną firmę i polecam swoje umiejętności w zakresie działań reżyserskich i producenckich. Jestem tourmanagerem Piotra Bałtroczyka, Cezarego Pazury, z którymi zjeździłem tysiące kilometrów tras na występy. Byłem w trasie po Stanach Zjednoczonych z Kabaretem Neo-Nówka i jadąc przez Chicago limuzyną do teatru czułem się jak król. Zrealizowałem mnóstwo telewizyjnych programów rozrywkowych, dla Polsatu i TVNu. Pracowałem przy serialu dokumentalnym o In vitro i poznałem historie ludzi, których pragnień i emocji nie pomieściłaby nowa hala licealna. Na studiach poprowadziłem program kulturalny dla TVP3 Łódź. Wyprodukowałem film „Nie dotyczy rowerów”, który dostał nagrodę w Gdyni i w Kazimierzu nad Wisłą. Byłem na festiwalu filmowym w Cannes. Wiele znanych twarzy z filmu i telewizji to moi koledzy z pracy (marketingowo to cenne). Z kumplem z „Jedynki” przejechaliśmy autem Stany Zjednoczone od brzegu do brzegu. Kogo to jednak obchodzi tak naprawdę oprócz mnie?
 
Te kombatanckie opowiastki to spełnienie marzeń. Moich.
Marzeń, które wyobraziłem sobie będąc uczniem I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.
Liceum, do którego przyszedłem jako egocentryczny, przejęty sobą nastolatek. Tu zrobiłem pierwsze kroki w nauce dystansu do siebie i świata. Poznałem wspaniałych nauczycieli. Ale również i takich, z którymi zderzyłem się z siłą dwóch ciężarówek. Było warto. To mnie nastroiło.
Zawarłem wspaniałe przyjaźnie, które trwają do dzisiaj. Trzymałem pierwszy raz dziewczynę za rękę z uczuciem, którego nie potrafię do tej pory opisać. Potem powiedziała chłopakowi i skończyło się uczucie.
Zaprosiłem inną dziewczynę na studniówkę. Ona się zgodziła. Cieszyłem się. To działo się wtedy.
Dzięki „Jedynce” przeczytałem wspaniałe książki, jeździłem do teatru, zagrałem trzy koncerty, napisałem wiersz, którego nikomu nie pokazałem, pokłóciłem się o rację, pochwalono mnie, dostałem zrypę, poszedłem na wagary,. Czułem się tam zarówno doceniony, jak i niezrozumiany. Normalka. Wtedy był ten czas.
Na lekcji WOK obejrzałem „Psa Andaluzyjskiego”, którego konstrukcja wywróciła mi wyobraźnię na lewą stronę i zamarzyło mi się robić filmy.
W „Jedynce” naprawdę było super.
Wy macie swoje marzenia i jeśli szukacie miejsca, z którego wyruszyć w dalsze życie to I liceum Ogólnokształcące zdaje się być świetnym punktem startowym. Dla mnie było.
 
Ściskam i życzę powodzenia,
Wasz Miłosz. Matura 2010

 

1. Liceum – klasa matematyczno-fizyczna ukończona w 2010. Osiągnięcia:
- Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów.
- Podwójny Laureat: I miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i IV miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra".
 
2. Studia inżynierskie 2010-2014 Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Specjalność: Aparatura Elektroniczna
 
3. Studia magisterskie 2014-2015 Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Specjalność: Advanced Applied Electronics w j. angielskim. Osiągnięcia w trakcie studiów:
- Uczestnictwo w kole naukowym L.E.D. Laser Electronics Designers i Grupie Elektroniki Laserowej i Światłowodowej - udział w kilku projektach badawczych związanych z laserami m.in. dla ESA (European Space Agency).
- Dwukrotny finalista konkursu Analog Design Contest organizowanego przez firmę Texas Instruments.
- Staż zagraniczny w firmie National Instruments, a następnie praca zdalna na PWr jako ambasador prowadzący szkolenia.
- Grant studencki “Uniwersalny projektor laserowy RGB dużej mocy” finansowany w ramach programu "Generacja Przyszłości" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.
- Wyróżnienia za pracę dyplomową pt. "Investigation of saturable absorption of graphene and other two-dimensional nanomaterials" w XXIV Ogólnopolskim Konkursie PKOpto 2015 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki.
 
4. Studia doktoranckie od 2015 do dziś Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Grupa Elektroniki Laserowej i Światłowodowej, temat rozprawy "Światłowodowe optyczne grzebienie częstotliwości z nasycalnymi absorberami na bazie nanomateriałów dla spektroskopii laserowej":
- Zagraniczne staże doktoranckie na Rice University (Houston, Texas) i Princeton University w Stanach Zjednoczonych. Praca nad spektroskopią laserową gazów w różnych technikach detekcji.
- Stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.
- Praca w różnych grantach naukowych z zakresu spektroskopii laserowej gazów, laserów femtosekundowych w zastosowaniach pomiarowych i medycznych (np. badania luminescencji tkanek oka). W tym praktyczne wdrożenie wielu prototypów źródeł laserowych i urządzeń.
 
W I LO mogłem rozwijać swoje pasje, nie tylko te związane z przedmiotami ścisłymi, ale także te specjalistyczne, techniczne, mimo iż nie było to zgodne z profilem szkoły. Jest to niewątpliwie duża zaleta mojego Liceum. Czas spędzony w szkole wspominam bardzo dobrze i z uśmiechem na twarzy.
 
Studiując, w ramach działalności kół naukowych, organizowaliśmy pokazy światła i dźwięku wykorzystujące projekt P.I.W.O. (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy) wraz z projektorami laserowymi dużej mocy. Nasza pasja skłoniła nas do założenia pierwszej firmy, która zajmowała się realizacją, czasem szalonych, projektów związanych ze światłem, m. in. pokazy światła i dźwięku dla Radia Zet, urodziny PKiN, latające ekrany LED, projekcje laserowe na chmurach czy stałe instalacje świetlne na budynkach. Aktualnie w działalności pozauczelnianej współpracuję z wieloma firmami, start-up'ami z różnych branż, od użytkowej przez samochodową po urządzenia medyczne, jako projektant i osoba doradcza. W swojej karierze zawodowej pracowałem m. in. nad systemami do telemedycyny (zdalne KTG), nadajnikami radia cyfrowego (DAB) wykorzystującymi nowoczesne platformy sprzętowe, systemami zasilania serwerów, oświetleniem ulicznym w technologii LED. Obecnie zajmuję się elektroniką do pojazdów elektrycznych, systemów laserowych i sensorami wykorzystującymi fale milimetrowe (technologia radarowa) np. do zastosowań medycznych (zdalny monitoring parametrów życiowych).
 
Pozdrawiam,
Aleksander Głuszek

Nazywam się Damian Piotrowski. Ukończyłem I Liceum Ogólnokształcące w 2008 r. Wychowawczynią mojej klasy była Pani Małgorzata Sprzączka, która jako młody nauczyciel wraz z nami w 2005 roku rozpoczęła przygodę z „Jedynką”.
Na podstawie własnego doświadczenia doradzam Wam, abyście przy wyborze profilu przede wszystkim kierowali się swoimi marzeniami i zawsze wierzyli w siebie. Początkowo zabrakło mi tej wiary, dlatego wybrałem profil humanistyczny. Jednak nie stłumiło to moich dążeń do celu. Satysfakcjonująco przygotowałem się do matury z matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym. Dostałem się na upragnione studia, zdałem wiele trudnych egzaminów, część z nich w języku angielskim i w myśl łacińskiej frazy „per aspera ad astra” („przez trudy do gwiazd”) jestem dziś pilotem linii lotniczej. Realizuję swoją pasję, nieustannie rozwijam się, poznaję nowych ludzi i zwiedzam świat. Życzę Wam wszystkim, abyście w życiu robili to, co kochacie, bo jeśli tak będzie, to nie przepracujecie ani jednego dnia.

Najważniejszy w życiu jest ciągły rozwój, podążanie za pasją, realizacja  małych życiowych celów. Cieszymy się z sukcesów naszych absolwentów i z  tego, że miło wspominają lata w naszej JEDYNCE. Sylwetki absolwentów #4

Wybór I Liceum Ogólnokształcące był jednym z powodów mojej przeprowadzki do Starachowic.
Chciałem uczyć się w szkole średniej, która prócz nauki pozwala rozwijać swoje zainteresowania i jest nastawiona na zaangażowanie społeczne młodzieży.
 
Nie pomyliłem się. Trafiłem do klasy, której wychowawczynią została cudowna pani Elżbieta Wróbel.
Czas spędzony w I Liceum Ogólnokształcącym był okresem, w którym poznałem mnóstwo fantastycznych Koleżanek i Kolegów, mogłem zamienić słowo ze wspaniałymi nauczycielami, sprzątającą panią Grażką, przemiłą panią Renią w sekretariacie czy Panią Ewą w Bibliotece lub zajrzeć do gabinetu pielęgniarskiego pani Małgosi.
Czas spędzony w I Liceum Ogólnokształcącym był najlepszym okresem w moim życiu. Zawsze z tęsknotą w sercu wracam do tamtych ludzi i lat. Wiążą się z Nimi wyłącznie miłe wspomnienia.
 
Marek Materek
 Matura 2008
 
Awantura na szczytach władzy w Starachowicach. Prezydent miasta Marek  Materek ostro o ludziach, partiach i instytucjach | Echo Dnia Świętokrzyskie
 
 
Kuba swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 6 lat rozwijając się pod okiem swojego ojca
Krzysztofa Stanika, gitarzysty i instruktora ds. muzyki. To właśnie dzięki niemu jego
muzyczny rozwój poszedł we właściwym kierunku. Dodatkowo szkolił swój warsztat pod
okiem świetnych polskich perkusistów m.in. Grzegorza Dziamki (również absolwenta I LO) oraz Artura Lipińskiego.
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach.
Jako muzyk sesyjny oraz członek wielu projektów muzycznych obraca się głównie w
klimatach: Rock’n’roll, R&B, Hip-Hop, Soul, Funky, Pop i wielu innych gatunkach
pochodnych. Kubę możecie kojarzyć ze współpracy z Marcinem Sójką (zwycięzca 9 edycji the Voice od
Poland).
 
Kuba współpracuje/współpracował z artystami:
1. Marcin Sójka
2. Red Lips
3. Nick Sinckler
4. Wojtek Cugowski
5. Paweł Skiba (Accantus)
6. Martyna Pawłowska
7. Ernest Staniaszek (Eleanore Krieger)
8. Magdalena Wasylik (Aktorka w Star International Polska)
9. Leszek Stanek
10. Jagoda Kret
11. Kasia Sochacka
12. Wojtek Baranowski
13. Chuc Frazier
14. Michał Grobelny
15. Natalia Zastępa
 
Wielokrotnie brał udział w programach tv i festiwalach:
1. Pytanie na śniadanie TVP
2. Dzień Dobry TVN
3. Telekamery
4. 56 KFPP w Opolu
5. 57 KFPP w Opolu
6. Wakacyjna trasa Dwójki 2019 (Lato, Muzyka, Zabawa)
7. Przebój lata RMF FM i Polsatu
8. Live Session 30 lat RMF
9. Live Session Zet Akustycznie
10. Świat się kręci
 
Rok matury: 2011, klasa o profilu matematyczno-fizycznym