W pewien wrześniowy piątek pierwsze klasy I Liceum w Starachowicach wzięły udział w Rajdzie Pierwszaka. Celem spotkania była wzajemna integracja i współpraca nowego pokolenia uczniów przyjętych do szkoły.
            W czasie drogi do Wąchocka – które było celem podróży – na młodzików czekało już pierwsze wyzwanie. Podczas postoju przy kapliczce Św. Jacka każda z klas miała za zadanie rozwiązać test składający się z wielu intrygujących pytań. Obowiązywał zakres wiedzy o historii regionu, szkoły oraz patrona liceum. Nowo poznane nazwiska nauczycieli, pracowników szkoły oraz liczba schodów prowadzących od wejścia do korytarza szkolnego – to nie jedyne pytania, z jakimi musieli sobie poradzić pierwszoklasiści. Po dotarciu nad zalew w Wąchocku na pierwszaków czekały konkurencje przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Między klasami trwała zaciekła rywalizacja w przeciąganiu liny oraz podczas skakania w worku na nogach. Niemały problem sprawiła konkurencja, w której należało wrzucić obręcze na pięć pachołków stojących w różnych od siebie odległościach. Podczas wykonywania jak największej ilości kapek w ciągu minuty umiejętności chłopców w tej dziedzinie zdecydowanie przewyższały doświadczenie dziewcząt. Po konkurencjach sportowych każdy mógł upiec kiełbaskę na ognisku i zjeść ją w miłym towarzystwie. Po przerwie na posiłek nadszedł czas na prezentacje artystyczne uczniów. Każda klasa przedstawiała swoje własne piosenki lub wiersze, które opowiadały m.in. o zaletach wybranych profilów. Po ocenieniu występów i zsumowaniu punktów ogłoszono zwycięstwo klasy 1c (humanistyczno-lingwistycznej), drugie miejsce przyznano klasie 1e (matematyczno-fizycznej), natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa 1b (biologiczno-chemiczna). Nagroda główna, jaką otrzymała klasa 1c to duża torba cukierków oraz bon, dzięki któremu - w wybrany przez uczniów dzień - klasa nie będzie pytana.

Natalia Gębura